بخش Listening آزمون آیلتس

در آزمون آیلتس هر چهار مهارت شما سنجیده خواهد شد که در روز امتحان اولین بخشی که به سؤالات آن پاسخ‌خواهید داد، بخش Listening آزمون آیلتس است. به نظر من با توجه به استفاده‌ی اکثر افراد جامعه از شبکه‌های اجتماعی و دسترسی راحت‌تر به فیلم‌های زبان‌اصلی داوطلبان آزمون آیلتس این روزها بسیار بیشتر از قبل در معرض زبان انگلیسی هستند و آشنایی آن‌ها با لغات و لهجه‌های مختلف زبان انگلیسی بهتر از چند سال پیش شده است درنتیجه داوطلبان آیلتس می‌بایست نتیجه‌ی بهتری نسبت به قبل در بخش Listening آزمون آیلتس داشته باشند؛ اما …

واقعیت امر این گونه نیست؟ شاید شما از خودتان بپرسید چرا؟

علت این موضوع به تفاوت اصلی بین گوش دادن به مطلب و مهارت Listening است. بگذارید کمی بیشتر توضیح بدهم. بارها و بارها شده که ما در ماشین به رادیو گوش‌داده‌ایم ولی اگر از ما بپرسند که یک دقیقه‌ی قبل گوینده‌ی رادیو چه چیزی گفت به‌خوبی به یاد نخواهیم داشت!

پس بین مهارت شنیداری و گوش دادن تفاوت وجود دارد. مهارتی که ما در آزمون آیلتس روی آن کار می‌کنیم انجام هم‌زمان گوش دادن و پاسخ دادن به مجموعه‌ای از سؤالات است که برای انجام این کار نیاز به فهمیدن آنچه در فایل صوتی گفته می‌شود داریم. یا به‌عبارت‌دیگر Comprehension! در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهم داد.

برای موفق شدن در بخش Listening آزمون آیلتس تنها گوش دادن کافی نیست بلکه ما باید بر روی مهارت گوش دادن و درک مطلب! متوجه شدن تمرکز کنیم یعنی باید گوش بدهیم و متوجه شویم که گوینده چه می‌گوید.

بخش Listening آزمون آیلتس دارای ۴ بخش است که در هر بخش شما باید به ۱۰ سؤال پاسخ دهید که درمجموع تعداد سؤال‌های آیلتس ۴۰ سؤال می‌شود. زمان تقریبی که چند فایل صوتی که برای شما پخش می‌شود حدود ۳۰ دقیقه است و در حین گوش دادن شما به انواع متنوعی از سؤالات در بخش‌های مختلف Listening آزمون آیلتس گوش می‌دهید و پاسخ های خود را در برگه‌ی سؤالات که ما به آن Booklet می‌گوییم می‌نویسید پس از اتمام گوش دادن به فایل‌های صوتی و پاسخ دادن به سؤالات به شما ۱۰ دقیقه فرصت داده می‌شود تا پاسخ‌های خود را از برگه‌ی سؤال یا همان booklet به پاسخ‌نامه یا Answer Sheet منتقل کنید.

نکته‌ی بسیار مهم و جالب در مورد بخش Listening آزمون آیلتس این است که هر بخش دارای ساختار خاصی است به این نحو که:

بخش اول:

 همیشه یک مکالمه بین دو نفر در مورد موضوعی مربوط به زندگی روزمره است به‌عبارت‌دیگر موضوع آن Social-based است. در این بخش معمولاً از ما خواسته می‌شود که در حین گوش دادن فرمی را پرکنیم فایل صوتی این بخش Listening آزمون آیلتس معمولاً در دو قسمت پخش می شود و قبل از شروع هر قسمت در ابتدای فایل صوتی گفته می‌شود که چه سؤال‌هایی را بخوانیم تا در حین گوش دادن به آن‌ها پاسخ دهیم. برای نمونه می‌تواند مکالمه‌ی تلفنی برای گرفتن اطلاعات در مورد یک کلاس و ثبت‌نام در یک کلاس باشد.

 

نکته‌ی بسیار مهم و خوب بخش Listening آزمون آیلتس این است که پاسخ تمام سؤال‌ها به ترتیب است! یعنی شما هیچ‌وقت پاسخ سؤال شماره‌ی ۴ را قبل از سؤال شماره‌ی ۳ نخواهید شنید.

 

بخش دوم:

موضوع این بخش بازهم مثل بخش اول یک موضوع روزمره یا به عبارت بهتر Social-based است ولی این بار فایل صوتی به‌صورت یک مونولوگ است یعنی صرفاً یک نفر در این فایل صوتی صحبت می‌کند مانند گوینده‌ی یک برنامه‌ی رادیویی، صحبت‌های یک راهنمای تور و یا موزه با بازدیدکنندگان. در این بخش هم مانند همه‌ی سؤالات بخش Listening آزمون آیلتس پاسخ سؤالات به ترتیب خواهند بود.

 

برخی‌ها معتقد هستند که در بخش Listening آزمون آیلتس فقط دو مدل سؤال وجود دارد که شامل سؤالات جای خالی را پرکنید و سؤالات چندگزینه‌ای است؛ که البته مدل‌های مختلفی از سؤالات جای خالی را پرکنید و سؤالات چندگزینه‌ای وجود دارد که به ترتیب در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

 

بخش سوم:

این بخش از Listening آزمون آیلتس شامل یک مکالمه بین دو یا سه نفر است که موضوع آن در مورد یک موضوع اکادمیک است مانند صحبت‌های یک استاد و دانشجوی در مورد نحوه‌ی انجام دادن تکالیف یا مکالمه‌ی بین دو دانشجو برای برنامه‌ریزی انجام یک پروژه‌ی کلاسی.

 

بخش سوم:

این بخش از Listening آزمون آیلتس شامل یک مکالمه بین دو یا سه نفر است که موضوع آن در مورد یک موضوع اکادمیک است مانند صحبت‌های یک استاد و دانشجوی در مورد نحوه‌ی انجام دادن تکالیف یا مکالمه‌ی بین دو دانشجو برای برنامه‌ریزی انجام یک پروژه‌ی کلاسی.

 

پس به‌طور خلاصه می‌توان بیان کرد که بخش‌های اول و سوم بخش Listening آزمون آیلتس هر دو مکالمه است و بخش دوم و چهارم به‌صورت مونولوگ یعنی مکالمه‌ی تک‌نفره است.

 

به یاد داشته باشید که بخش‌های Listening آزمون آیلتس به ترتیب سخت‌تر می‌شوند. بخش اول آسان‌ترین و بخش سوم مشکل‌ترین است. پس توصیه‌ی ما به شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس این است که بر روی بخش اول و دوم به‌شدت سرمایه گزاری نمایند به این معنی که مثال‌های بسیار زیادی از تمرینات بخش اول و دوم Listening آزمون آیلتس را حل و تحلیل کنند و در آن مهارت پیدا کنند به این دلیل که این دو بخش نسبت به بخش سوم و چهارم آسان‌تر هستند و نکته‌ی مهم‌تر اینکه با پاسخ صحیح دادن به سؤالات این دو بخش شما حدود ۲۰ سؤال از ۴۰ سؤال بخش Listening آزمون آیلتس را پاسخ داده‌اید که شمارا به نمره‌ی ۵ تا ۵٫۵ رسانده است! این فوق‌العاده است!

 

پس بازهم تکرار می‌کنم در بخش ۱ و ۳ Listening آزمون آیلتس فوق ماهر! شوید.

درصورتی‌که سؤالات بخش اول و دوم را به‌خوبی پاسخ دهید برای رسیدن به نمره‌ی ۷ دیگر راه دشواری در پیش نداشته باشید.

بسیاری از شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس و دانشجویان دوره‌های آنلاین و دانشجویان حضوری موسسه از من می‌پرسند که آیا برای گرفتن نمره‌ی ۷ باید بیشتر بر روی بخش چهارم Listening آزمون آیلتس تأکید و تمرین کنیم؟

پاسخ بنده در بسیاری از موارد این است که اول بر روی بخش اول و دوم حسابی تمرین انجام دهید تا هیچ‌یک از ۲۰ سؤال این دو بخش را از دست ندهید و پس از فوق ماهرشدن در پاسخ دادن به سؤالات بخش اول و دوم Listening آزمون آیلتس که ساده‌تر از دو بخش دیگر هستند به سراغ تمرین بخش‌های سوم و چهارم Listening آزمون آیلتس بروید.

 

همان‌طور که در مقالات قبلی در مورد بخش Reading آزمون آیلتس به‌تفصیل توضیح دادیم در بخش Listening آزمون آیلتس پیدا کردن و درک مترادف‌ها بسیار مهم و تأثیرگذار است. به این معنی که لغاتی که در سؤالات آورده می‌شود در بسیاری موارد در فایل صوتی که گوش می‌دهید از مترادف‌های آن‌ها استفاده‌شده و مفهوم موردنظر سؤال با لغات دیگری بیان‌شده است. وقتی‌که گوینده‌ها در فایل صوتی صحبت می‌کنند از لغات مترادف کلماتی که در صورت سؤال‌ها است استفاده می‌کنند.

چه نکاتی بخش Listening آزمون آیلتس را چالشی می‌کند؟

  • پاسخ‌ها به ترتیب و یکی بعد از دیگری بیان می‌شوند؛ که این باعث می‌شود شما زمانی برای یادداشت‌برداری نداشته باشید و همان لحظه که پاسخ را می‌شنوید باید آن را بنویسید و باید در همان لحظه به سؤال پاسخ دهید؛ و یا اینکه در برخی از موارد درصورتی‌که به‌اندازه‌ی کافی‌ تمرین نکرده باشید ممکن است به قول خودمان از سؤال‌ها عقب بیفتید و متوجه نشوید که گوینده اکنون در حال پاسخ دادن کدام سؤال است.
  • فایل صوتی فقط و فقط یک‌بار پخش خواهد شد پس شما فرصت دوباره شنیدن و چک کردن مجدد پاسخ‌های خود را ندارید.
  • باید بر روی مهارت هجی کردن کلمات (Spelling) به‌خوبی کارکنید پاسخ های شما باید کاملاً صحیح نوشته‌شده باشند و در آن‌ها به قول خودمان غلط املایی (Spelling Mistakes) نداشته باشیم. حتی اگر یک حرف اشتباه نوشته شود کل جواب اشتباه در نظر گرفته خواهد شد.
  • نکته‌ی بسیار مهم دیگر رعایت نکاتی است که در صورت سؤال گفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر گفته می‌شود که پاسخ از دو کلمه بیشتر نباشد در صورت نوشتن جواب صحیح در یک یا دو کلمه پاسخ شما پذیرفته خواهد شد در غیر این صورت اگر سه کلمه و یا بیشتر بنویسید پاسخ موردنظر غلط محسوب خواهد شد.

در مقاله‌ی بعدی مطالب بیشتری درزمینهٔ ی بخش Listening آزمون آیلتس را با شما در میان می‌گذارم.سؤالات خود را در مورد این مقاله در بخش نظرات بنویسید حداکثر تا ۴۸ ساعت به سؤالات شما پاسخ داده خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .