بخش Reading آزمون آیلتس – قسمت دوم۱ min read

‘بخش Reading آزمون آیلتس قسمت دوم ‘ 

 در ادامه‌ی مقاله‌ی قبل به بررسی نکات بسیار مهمی برای موفقیت در Reading  آزمون آیلتس می‌پردازیم .

همان‌طور که در مقاله‌ی قبلی اشاره کردیم چند نکته بسیار مهم وجود دارد که می‌تواند باعث موفقیت در reading  آزمون آیلتس شود و نمره‌ی شمارا به‌طور قابل‌ملاحظه ای افزایش دهد . در ادامه به بررسی این نکات می‌پردازیم .

 

اولین نکته‌ی بسیار مهم این است که پاسخ بسیاری از سؤالات readingآزمون آیلتس به ترتیب است یعنی اینکه اگر پاسخ سؤال ۲ را در متن پیدا کردید پاسخ سؤال ۳ به‌احتمال بسیار زیاد در متن بعد از جایی است که پاسخ سؤال ۲ را یافته‌اید به تصویر زیر نگاه کنید . در تصویر زیر که برگرفته از اسلایدهای دوره جامع آنلاین آیلتس B1  است می‌بینید که پاسخ سؤالات به چه نحوی در متن زیر قرار دارند .

پس خلاصه کنیم :

پاسخ سؤالات Reading  آزمون آیلتس در اغلب موارد در متن به ترتیب آمده‌اند .

یکی از فواید بی‌نظیر این نکته برای مدیریت زمان به‌عبارت‌دیگر غلبه بر دشمن اصلی ما در بخش Reading  آزمون آیلتس یعنی زمان است . به این ترتیب که اگر به‌عنوان‌مثال پاسخ سؤال یک را پیداکرده بودید ولی پاسخ سؤال دو را پیدا نکردید وقت زیادی روی سؤال ۲ صرف نکنید به سراغ سؤال ۳ بروید اگر جواب سؤال ۳ را پیدا کردید می‌توانید به‌احتمال قریب‌به‌یقین بگویید که پاسخ سؤال ۲ بین جملاتی است که پاسخ سؤال ۱ و ۳ را پیداکرده‌اید . یا به عبارت دیگر اگر پاسخ سؤال  در پاراگراف دوم متن و پاسخ سؤال ۳ در پاراگراف چهار قرار دارد پس پاسخ سؤال ۲ به‌احتمال‌زیاد در پاراگراف ۳ قرار دارد .

 

 این نکته به نظر شما بی‌نظیر نیست ؟ من شخصاً بارها و بارها در آزمون آیلتس از این مزیت بزرگ استفاده کرده‌ام.در این مورد استثناهای اندکی وجود دارد که حتماً به آن‌ها خواهیم پرداخت.

برخی از مدرسان آیلتس توصیه می‌کنند که در یک بخش  از Reading  سؤالات زیر را در انتها حل کنید :

ü  Matching heading

ü  Paragraph location Question

ü  Pick from a  list question

ü  Summary Question

و دلیل بیان‌شده این است که اگر سؤالات دیگر موجود برای یک بخش  Reading به‌عنوان‌مثال سؤالات True/False?not Given  را حل کنیم اولاً پاسخ این سؤال‌ها به ترتیب است و می‌توانید سؤالات را راحت‌تر و بیشتر پاسخ دهید ثانیاً در حین پاسخ‌دهی این سؤالات، بخشی از متن را خوانده‌اید و معنای کلی متن و ساختار آن را متوجه شده‌اید و پاسخ دادن به مدل سؤال‌های بالا آسان‌تر خواهد شد .

 

حالا بیایید به انواع مختلف سؤالات Reading آزمون آیلتس بپردازیم .

شاید شما بپرسید دانستن انواع سؤالات چه نقشی در موفقیت در Reading آزمون آیلتس دارد؟

نکته‌ی بسیار مهم در دانستن انواع مختلف سؤالات آیلتس این است که برای حل هر سؤال نیاز به تکنیک خاصی است که می‌تواند به ما برای پیدا کردن قسمتی از متن که جواب در آن وجود دارد کمک کند و به ما کمک کند که قسمتی از متن که جواب در آن هست را بهتر متوجه شویم.

نکته‌ی خیلی مهمی که در اینجا وجود دارد این است که برخی از مدل سؤال‌ها در قسمت‌های خاصی از Reading  آزمون آیلتس می‌آید به‌عنوان نمونه سؤالات Summary completion  معمولاً در سؤالات مربوط به متن شماره یک Reading  آزمون آیلتس آورده نمی‌شوند

 

سؤالات  Fill In The Balnks  

پاسخ این مدل سؤال‌ها معمولاً به ترتیب است . یعنی ترتیب پاسخ‌ها به ترتیب در متن قابل پیدا کردن است همان‌طور که قبلاً اشاره کردم به‌عنوان نمونه اگر پاسخ سؤال ۱ در پاراگراف مثلاً ۵ و پاسخ سؤال ۳ در پاراگراف ۷ هست پاسخ سؤال ۳ جایی بین پاراگراف ۵ و ۷ است.این مدل سؤال در همه‌ی بخش‌های Reading آزمون آیلتس امکان دارد که آورده شود.

 

سؤالات Short Answers

پاسخ این مدل سؤال‌ها نیز به ترتیب است .در این مدل سؤالات شما باید کلمات کلیدی سؤال را پیدا کنید در متن به دنبال این کلمات یا به‌احتمال بسیار زیاد مترادف‌های آن‌ها بگردید( یادتان باشد Scan  کردن متن در این مرحله بسیار مهم است .) وقتی‌که کلمه‌ی کلیدی و یا مترادف‌های آن‌ها را پیدا کردید جمله مربوطه را به‌دقت بخوانید تا پاسخ را بیابید .

نکته‌ی مهم دیگری که به‌هیچ‌عنوان نباید از آن غافل شوید این است که صورت سؤال را به‌دقت بخوانید که به شما می‌گوید که برای نوشتن پاسخ سؤالات از حداکثر چند کلمه و یا عدد می‌توانید استفاده کنید . در بخش Reading  آزمون آیلتس رعایت تعداد کلمات ذکرشده در صورت سؤال بسیار مهم است .

 

سؤالات True / False / Not Given

پاسخ این مدل سؤال‌ها نیز به ترتیب است . این مدل سؤالات یکی از مهم‌ترین نوع سؤالات در آزمون آیلتس است .در مقاله‌ای جداگانه به استراتژی‌های حل این مدل سؤالات می‌پردازم چون اکثر داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس در پاسخ به این مدل سؤال مشکلات فراوانی دارند که با رعایت استراتژی که در مقاله‌ی که در مورد این مدل سؤال خواهیم گفت به‌راحتی ی توانید بیشتر سؤالات  True/ False/ Not Given  را پاسخ دهید.

بیشترین اشکالی که در پاسخ دادن به این نوع سؤالات برای داوطلبان رخ می‌دهد تشخیص بین False  و  Not Given است .

 

سؤالات چندگزینه‌ای (Multiple Choice)

پاسخ این مدل سؤال‌ها نیز به ترتیب است .  این نکته بسیار مفید است چون می‌دانیم که در بیشتر سؤالات  آیلتس پاسخ سؤالات به ترتیب است.

سؤالات کامل کردن چارت  Chart Completion

دقت داشته باشید که در این مدل  در بسیاری از موارد پاسخ سؤالات به ترتیب در متن پیدا می‌شوند اما نه همیشه !

سؤالات کامل کردن جدول (Table Completion )در این نوع سؤال نیز پاسخ‌ها به ترتیب در متن پیدا می‌شوند.

سؤالات کامل کردن جملات(Sentence Completion)

پاسخ در این نوع سؤالات نیز معمولاً نه همیشه ! به ترتیب است. در این نوع سؤالات معمولاً قسمت اول جمله به شما داده می‌شود و سپس  از شما می‌خواهند که از بین گزینه‌هایی که ارائه داده‌اند، گزینه‌ای که می‌تواند جمله‌ی مذکور را کامل کند پیدا کنید.

سؤالات Matching  

بعضی وقت‌ها پاسخ این سؤال‌ها در متن به ترتیب است و در برخی موارد خیر! پس موقع پاسخ دادن به این نوع سؤالات حواسمان باید حسابی جمع باشد.در این مدل سؤال‌ها حتماً صورت سؤال را به‌دقت مطالعه کنید چون ممکن است که گفته‌شده باشد که می‌توان از برخی از گزینه‌ها بیشتر از یک‌بار استفاده کنید.

یک نکته :

همیشه صورت سؤالات آیلتس را به‌دقت بخوانید. در بسیاری از برگه‌های آزمون‌های آزمایشی آیلتس که در موسسه برگزار می‌کنیم یک اشتباه متداول وجود دارد ؟ می‌توانید حدس بزنید که آن اشکال چیست ؟

در صورت سؤال گفته می‌شود که در پاسخ‌نامه یکی از حروف به‌عنوان نمونه A-G  نوشته شود ولی بسیاری از شرکت‌کنندگان در آزمون جملات و یا عبارات گزینه‌ها را به‌اشتباه می‌نویسند . برای مثال در نمونه‌ی زیر به‌جای حرف  C  در پاسخ‌نامه جمله ی گزینه ی مربوط را می نویسند، که در تصحیح پاسخ‌نامه غلط فرض خواهد شد.

سؤالات رده‌بندی (Classification)

این مدل سؤال در امتحان آیلتس خیلی پرتکرار نیست! تقریباً به‌جز یک دوره‌ی آنلاین که در آن شرکت کردم در دوره‌ی دیگری از آن نامی برده نشده است! ولی به جهت اینکه با این مدل سؤال هم آشنا باشید در زیر مثالی از آن آورده شده است .

سؤالات Diagram

 در برخی از کتاب‌ها به این گروه از سؤالات Diagram labelling  گفته می‌شود .در بسیاری از موارد پاسخ این سؤالات به ترتیب در متن قابل پیدا کردن است .بازهم تأکید کنم که در برخی از موارد همان‌طور که در دوره‌ی جامع آنلاین B1  دریکی از مثال‌ها خواهید دید پاسخ‌ها همیشه به ترتیب در متن نخواهند بود.

سؤالات پیدا کردن پاراگراف (Paragraph  Location )

در این مدل سؤال جملاتی به شما داده خواهد شد و از شما خواسته می‌شود که پیدا کنید که کدام پاراگراف شامل اطلاعات هر جمله خواهد بود. این سؤال یکی از سؤالات بسیار چالشی برای بسیار از شرکت‌کنندگان آزمون آیلتس است که برای اینکه بتوانیم این مدل سؤالات را به‌راحتی حل کنید  باید تمرین کافی داشته باشیم و تکنیک هایی که گفته خواهد شد را به‌خوبی استفاده کنید. پاسخ این مدل سؤالات کاملاً واضح است که به ترتیب نخواهد بود.

 

 

بازهم یادآوری می‌کنم که صورت سؤالات را به‌دقت بخوانید برای نمونه در این مدل سؤال گفته می‌شود که ممکن است یک پاراگراف شامل دو جواب باشد یعنی اینکه ممکن است دو جمله که در دو سؤال مختلف هستند در یک پاراگراف مشابه باشند.

 

سؤالات کامل کردن خلاصه  Summary Compeltion

پاسخ این سؤالات معمولاً به ترتیب نیست البته به تجربه نه به‌صورت یک قانون حتمی! می‌توانم بگویم که بستگی دارد که این سؤال در کدام بخش  Reading  امتحان آیلتس باشد . وقتی‌که این مدل سؤال در بخش سوم  Reading آزمون آیلتس می‌آید جواب‌ها معمولاً به ترتیب نخواهد بود. و اگر در بخش دوم Reading  آزمون آیلتس باشد احتمالاً پاسخ‌ها به ترتیب خواهد بود بازهم می‌گویم احتمالاً .

 

این سؤال می‌تواند در دو مدل مختلف باشد در مدل اول به شما کلماتی می‌دهند و از شما می‌خواهند که جای خالی را با این کلمات پرکنید که معمولاً چند کلمه‌ی اضافی هم داده می‌شود و مدل دوم این است که خود شما باید کلماتی که جاهای خالی را پیدا می‌کنند از متن پیدا کنید.

 

سؤالات Pick 2 or 3  From a List

پاسخ این مدل سؤال به ترتیب نیست! در این مدل، سؤالی مطرح می‌شود که جواب آن با توجه به‌صورت سؤال ۲  یا  ۳ گزینه از گزینه‌های داده‌شده در صورت سوال است.

 

مدل‌های سؤالات گفته شده در بالا تمام مدل‌های مختلف بخش Reading آزمون آیلتس است که در مقاله‌های این دوره به‌تفصیل و با ذکر مثال‌هایی از کتب مختلف آیلتس به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.آگاهی از انواع مختلف سوال های بخش Reading  آزمون آیلتس یکی از مهمترین عوامل موفقیت در Reading آزمون آیلتس است.

 

‘یادتان باشد تنها راه موفقیت در آزمون آیلتس

تمرین و تمرین کردن است.’ 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonزنگ بزن سوالت رو بپرس