بخش Reading آزمون آیلتس قسمت اول۱ min read

‘آشنایی با بخش Reading آزمون آیلتس قسمت اول’ 


برای بسیاری از شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس بخش Reading آزمون آیلتس یکی از سخت‌ترین بخش‌ها به نظرمی رسد که این مسئله در وهله‌ی اول ناشی از عدم آشنایی با بخش Reading آزمون آیلتس و بعد از آن ندانستن لغات آکادمیک کافی و مترادف‌های آن‌ها است. به نظر من و مدرسان حرفه‌ای آیلتس داشتن دامنه‌ی لغات بالا یکی از عوامل موفقیت در آزمون آیلتس است.

درصورتی‌که از دامنه‌ی لغات آکادمیک خوبی برخوردار باشید و تکنیک‌هایی را که به‌مرور در طی مقالات و آموزش‌های تصویری که در آینده به‌مرور به شما دوست عزیز ارائه خواهد شد ،متوجه خواهید شد که این بخش از آزمون آیلتس در درجه‌ی سختی برابر با بقیه‌ی بخش‌های آزمون آیلتس خواهد بود.

در ابتدای کار توجه شمارا به این نکته‌ی بسیار مهم جلب می‌کنم که می‌تواند رمز موفقیت و کلید فتح قلعه‌ی Reading در آزمون آیلتس باشد:

 

این نکته چیست؟

در ترجمه‌ی فارسی Reading در کتاب‌ها شاید بارها و بارها دیده باشید که ترجمه می‌شود: درک مطلب به این ترجمه دقت کنید درک مطلب نه ترجمه‌ی مطلب! این ترجمه پیام بسیار مهمی برای ما دارد و آن پیام این است که:

برای پاسخ‌گویی به سؤالات بخش Reading آزمون آیلتس نیازی نیست که معنی تمام لغات متن را بدانید !

بلکه باید بتوانید صرفاً جواب پاسخ‌ها را در بیشتر موارد از متن استخراج‌کنید.

 

ساختار بخش Reading آزمون آیلتس چگونه است؟

بخش Reading آزمون آیلتس شامل سه بخش است که به ترتیب از آسان‌ترین متن به متن‌های چالشی‌تر در آزمون آورده می‌شوند. در سه بخش مدل سؤالات تغییر نمی‌کنند بلکه متن‌ها به ترتیب چالشی‌تر می‌شوند. درست مثل بخش Listening آزمون آیلتس که به ترتیب سخت‌تر می‌شود. بخش اول و دوم شامل ۱۳ و بخش سوم ۱۴ سؤال است.

انواع مختلف سؤال‌های بخش Reading آزمون آیلتس چیست؟

با توجه به مطالبی که در دوره‌های تربیت مدرس آیلتس توسط موسسه idp استرالیا توسط مدرسان بین‌المللی ارائه می‌شود در آزمون آیلتس سؤالات می‌تواند به یکی از صورت‌های زیر باشد: در اصطلاح به هر گروه سؤالات در آزمون آیلتس Task گفته می‌شود

 

زمان پاسخ‌گویی به سؤالات بخش Reading آزمون آیلتس چقدر است؟

کل زمان شما برای پاسخ‌گویی به ۴۰ سؤال بخش Reading آزمون آیلتس ۶۰ دقیقه است. در بسیار از کتاب‌ها توصیه می‌شود که برای هر بخش از Reading حدود ۲۰ دقیقه وقت در نظر گرفته شود اما با توجه به تجربیات تدریس آیلتس در طی این سال‌ها و تجربه‌ی موفق شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس زمان پیشنهادی با توجه به اینکه متن‌ها به ترتیب چالشی‌تر می‌شوند برای بخش اول ۱۵ دقیقه برای بخش دوم ۲۰ دقیقه و برای بخش سوم ۲۵ دقیقه است.

تعداد زیادی از سؤالات آیلتس در دسته‌ای قرار می‌گیرد که من به آن‌ها پر کردنی‌ها می‌گویم به عبارت دقیق‌تر سؤالات Completion که انواع آن‌ها به شرح زیر است.

      Note completion

    Summary Completion

  Flowchart Completion

  Table Completion

در گروه دوم سؤالات شما می‌بایست از بین چند گزینه مورد صحیح را انتخاب کنید.

        True/ False /Not given

         Yes/No/Not given

        Multiple Choice

         Pick From a list

برای حل سؤالات از کجا شروع کنیم:

در امتحان آیلتس در ابتدا برای همه‌ی بخش‌های Reading در ابتدا با خواندن تیتر متن (Heading) حدس می‌زنیم که به چه موضوع و چه نوع متنی مواجه خواهیم شد. حدس می‌زنیم که متن در چه موردی صحبت می‌کند و چه اطلاعات و لغات احتمالی در آن وجود دارد. سپس به سؤالات نگاه می‌کنیم و با توجه به نوع سؤال استراتژی خود را برای پاسخ دادن به سؤال مربوطه در نظر گرفته و شروع به پاسخ دادن به سؤالات می‌کنیم.


خطر:

با توجه به زمان اندکی که برای پاسخگویی سؤالات داریم که به‌طور میانگین ۹۰ ثانیه و یا به‌عبارت‌دیگر یک دقیقه و نیم است:

هیچ‌گاه قبل از دیدن سؤالات متن را از ابتدا تا انتها مطالعه نکنید بازهم تکرار می‌کنم هیچ‌گاه قبل از دیدن سؤالات متن را از ابتدا تا انتها مطالعه نکنید!

 


فاجعه اینجاست که برخی از دوستان قبل از دیدن سؤالات و حتی در حین پاسخ دادن به سؤالات Reading آزمون آیلتس شروع به خواندن دقیق متن و ترجمه‌ی آن می‌کنند

 

به‌طورکلی برای موفقیت در بخش Reading آزمون آیلتس چه باید بکنیم:

۱٫        لغات آکادمیک به‌ویژه مترادف زیاد یاد بگیرید. یادتان باشد این‌یک پیشنهاد نیست بلکه کاری است که باید و باید انجام دهید. کتاب‌های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد که یکی از بهترین‌های آن‌ها جلد دوم مجموعه کتاب‌های Focus on Vocabulary است که توسط موسسه Longman تدوین‌شده است که به‌راحتی قابل تهیه است. یادتان باشد بدون داشتن دامنه‌ی کافی از لغات علمی در ذهن خود نمی‌توانید به موفقیت‌های خوبی در بخش Reading آزمون آیلتس دست پیدا کنید.

 

برای پرواز حتماً نیاز به بال‌داریم ! نداریم!؟

 

بال پرواز برای به دست آوردن نمره‌ی بالا در بخش Reading آزمون آیلتس داشتن دامنه‌ی لغوی مناسب است.

 

برخی از داوطلبان آزمون آیلتس می‌پرسند که آیا می‌شود بدون داشتن دامنه‌ی لغات به نمره‌ی مناسبی  دست یافت؟

دریکی از دوره‌هایی که شرکت کرده‌ام مثال زیبایی در این مورد گفته‌شده و آن مثال این است که این سؤال مثل این است که فردی که پا ندارد و نمی‌تواند به‌درستی راه برود از شما بپرسد که چطور می‌تواند در مسابقات دو سرعت شرکت کند؟

 

۲٫        نکته‌ی بسیار مهم دیگری که باید به‌شدت روی آن کارکنیم و آن را به‌خوبی یاد بگیریم مهارت اسکن کردن است (Scaning) در مورد این اسکن کردن یک نکته‌ی بسیار مهم وجود دارد که بسیاری از داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس در بخش مربوط به Reading آزمون و حتی برخی مدرسان آزمون آیلتس متأسفانه آن را به‌اشتباه متوجه شده‌اند.

 

وقتی‌که ما می‌گوییم اسکن کردن منظور ما پیدا کردن کلمات کلیدی در سؤال و پیدا کردن مترادف آن‌ها بازهم تأکید می‌کنم مترادف آن‌ها در متن Reading هست. در سؤالات مربوط به Reading و حتی Listening به‌هیچ‌عنوان از کلمات درون‌متن برای ساختن سؤال استفاده نمی‌کنند بلکه از لغات مترادف استفاده می‌کنند.

 

۳٫       می‌دانید بزرگ‌ترین دشمن ما در بخش Readingآزمون آیلتس چیست؟

زمان! بله زمان. متأسفانه بسیاری از شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس نمی‌توانند تمام سؤالات را پاسخ ندهند نه به خاطر اینکه نمی‌توانند جواب سؤال‌ها را پیدا کنند بلکه به خاطر اینکه زمان کم می‌آورند !

 

پس یادگیری مدیریت زمان یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که باید در طی تمرینات خود به آن توجه داشته باشید همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد بخش Reading آزمون آیلتس دارای ۴۰ سؤال است که برای پاسخ دادن صرفاً ۶۰ دقیقه فرصت دارید که می‌شود ۱٫۵ دقیقه برای هر سؤال که پیشنهاد ما این است که برای سؤالات بخش اول Reading آزمون آیلتس ۱۵ دقیقه برای بخش دوم ۲۰ دقیقه برای بخش سوم ۲۵ دقیقه صرف کنید.

 

 نکته‌ی مهم دیگر یادگیری استراتژی‌های مربوط به پاسخ‌دهی انواع مختلف سؤالات است. برای حل سریع‌تر هر نوع سؤال ما نیاز داریم که از یک استراتژی خاص استفاده کنیم که در مقالات بعدی به‌تفصیل در مورد تک‌تک آن‌ها با شما صحبت خواهم کرد.

 

حالا یک سؤال مهم ممکن است برای شما پیش بیاید که نمره‌ی Reading آزمون آیلتس چگونه محاسبه می‌شود؟ برای درک صحیح‌تر از این موضوع مقاله‌ی زیر را مطالعه بفرمایید.

 

استراتژی‌های حل سؤالات آیلتس به‌صورت بسیار کلی به دو بخش تقسیم می‌شود:

۱٫        پیدا کردن قسمتی از متن که جواب در آن قرار دارد

۲٫      فهمیدن آن قسمتی از متن که پاسخ سؤال در آن قرار دارد.

 

که به‌طور خلاصه می‌شود: Finding and Understanding 

پس استراتژی‌هایی که در ادامه خواهیم گفت برای پیدا کردن سریع‌تر و فهمیدن بهتر است.

سؤالی که بسیاری از داوطلبان آزمون آیلتس از من طی این سال‌ها پرسیده‌اند این است که چطور تمرین کنیم؟

یک مسئله مهم که باید توجه داشته باشید این است که با صرف حل کردن نمونه سؤالات مختلف به‌تنهایی نمی‌توانید مهارت Reading خود را در آزمون آیلتس افزایش دهید. نکته‌ی مهم این است که برای افزایش مهارت Reading آزمون آیلتس است پس از حل کردن و پاسخ دادن به سوال ها  در زمان معین‌شده به تحلیل سؤالات و پاسخ‌های آن‌ها بپردازید.

 

نکته‌ی بسیار مهم این است که ما از سوالاتی که پاسخ آن‌ها را اشتباه داده‌ایم می‌توانیم بیشتر مطلب یاد بگیریم به این ترتیب که بعدازاینکه سؤالات را پاسخ دادیم به پاسخ‌نامه سؤالات مربوطه مراجعه کنیم و بفهمیم که چرا به برخی از سؤالات پاسخ اشتباه داده‌ایم و اینکه این پاسخ اشتباه به چه علتی بوده است که می‌تواند یکی از علل زیر کمبود دانش لغات برای پیدا کردن محل صحیح پاسخ سؤال و عدم درک مطلب بوده باشد، اینکه آیا به دام برخی گزینه‌های انحرافی و یا بسیار نزدیک به هم افتاده‌ایم. تحلیل سؤالات می‌تواند نقش بسیار مهمی در پیشرفت شما در پاسخ دادن به سؤالات Reading آزمون آیلتس باشد.

 

در دوره‌ی جامع آنلاین آیلتس به‌صورت بسیار گسترده‌ای به این مسئله پرداخته‌ام و اشکالاتی را که معمولاً در کارگاه‌های آموزشی و کلاس‌های حضوری برخی از داوطلبان داشته‌اند با شما در میان گذاشته‌ام تا شما هم بتوانید از آن‌ها بهره‌مند شده و استفاده نمایید.

در مقاله‌ی آینده به بررسی برخی نکات بسیار جالب در مورد بخش Reading آزمون آیلتس خواهم پرداخت که می‌تواند در بهبود نمره‌ی Reading آزمون آیلتس شما نقش بسزایی داشته باشد.

 

سؤالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید. بنده شخصاً و تیم جیره آیلتس حداکثر تا ۲۴ ساعت به سؤالات شما پاسخ‌خواهیم داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonزنگ بزن سوالت رو بپرس