راهکار های موفقیت در آزمون آیلتس – قسمت دوم۲ min read


‘راهکار های موفقیت در آزمون مصاحبه آیلتس – قسمت دوم ‘ 


در ادامه‌ی مقاله‌ی راهکارهای موفقیت در آزمون آیلتس – قسمت اول مواردی را در این قسمت با ما مرور می‌کنیم:

در ابتدا مروری داشته باشیم از نکات گفته‌شده در قسمت اول مقاله‌ی راهکارهای موفقیت در آزمون مصاحبه‌ی IELTS گفته شدند.

  1. در آزمون آیلتس قسمت اول ممتحن از ما سؤالاتی خواهد پرسید که ما می‌بایست بدون درنگ به آن‌ها پاسخ دهیم و فرصت فکر کردن در مورد آن‌ها را نداریم.
  2. سؤالات در این بخش بسیار ساده هستند و شما می‌توانید به‌راحتی به این سؤالات پاسخ دهید سؤالات این بخش در مورد موضوعاتی است که همه‌ی ما در زندگی روزمره بارها و بارها با آن‌ها برخورد کرده‌ایم مثل موسیقی، کار، تحصیل، خانواده، ورزش و بسیاری موضوعات متنوع دیگر که در آزمون مصاحبه‌ی آیلتس متداول هستند.
  3. موضوعات قسمت اول در سه دسته خواهد بود که هر دسته که می‌تواند شامل حدود پنج سؤال است که می‌تواند تعداد سؤالات اندکی کمتر یا بیشتر باشد.
  4. در برخی فیلم‌های آموزشی که در اینترنت می‌توان پیدا کرد گهگاه به‌اشتباه بیان می‌شود که بخش اول امتحان مصاحبه‌ی آیلتس بین ۷ تا ۹ دقیقه طول می‌کشد که اصلاً صحیح نیست و با توجه به اطلاعات رسمی که در سایت موسسه آیلتس بخش اول بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد و تجربه‌ای که زبان آموزان و شخص بنده بارها و بارها در شرکت در آزمون آیلتس داشته‌ایم نیز این مسئله را تائید می‌کند.
  5. توصیه می‌کنم که اگر قسمت اول مقاله را نخوانده‌اید قبل از ادامه‌ی مطالعه‌ی این مقاله قسمت اول راهکارهای موفقیت در آزمون مصاحبه‌ی آیلتس را مطالعه بفرمایید.

 

در ادامه به راه‌کارهای موفقیت در قسمت اول آزمون آیلتس می‌پردازیم:

جملات خود را از ابتدا تا انتهای پاسخ به هر سؤال به‌صورت روان و بدون مکث بیان کنید بدون شک و وقفه، به قول خودمان در زبان عامیانه بدون مِن و مِن کردن! برای هر سؤال در زمان تمرین کردن سعی کنید حداقل پاسخ شما دارای سه جمله‌ی درست‌وحسابی باشد.

در پاسخ خود از کلمات و عبارات ربطی (Linking Words and Phrases) استفاده کنید. کلمات و عبارتی مانند and, for, so, because, while, although, even though, since, however, on the other hand.

از نشانگرهای گفتمان Discourse markers برای بخش‌بندی و ایجاد انسجام در پاسخ به‌خوبی استفاده کنید. برای نمونه actually basically, in fact, apparently

سؤالی که از شما پرسیده می‌شود را پارافریز (Pharaphrase)کنید. از لغاتی که در صورت سؤال استفاده‌شده است در پاسخی که شما می‌دهید استفاده نکنید. در قسمت اول راهکارهای موفقیت در آزمون مصاحبه‌ی آیلتس در این مورد بیشتر توضیح داده‌شده است. از لغاتی که به‌صورت خاص به موضوع سؤال ربط دارند استفاده کنید. use specific topic related vocabulary

در ابتدا پاسخ سؤال را به‌صورت مستقیم و واضح بیان کنید و سپس پاسخ خود را بسط و گسترش دهید. بسیاری از دوستانی که در کلاس‌ها یا دوره‌های آنلاین ما شرکت می‌کنند متأسفانه مقدمه‌چینی‌های بسیار طولانی برای هر سؤال انجام می‌دهند که شکل مناسبی از پاسخ نخواهد بود. پس بهتر است پاسخ سؤال را مستقیم و واضح بیان کنیم و سپس به بسط پاسخ خود بپردازیم.

یکی از راه‌های موفقیت در مصاحبه‌ی آزمون آیلتس تمرین مجموعه‌ای از سؤالات است که بیشترین تکرار را در آزمون مصاحبه‌ی آیلتس داشته‌اند که در ادامه تعدادی از این سؤالات آورده خواهد شد.

یکی از روش‌هایی که به‌شدت در کلاس‌ها، کارگاه‌ها و دوره‌های آنلاین به شرکت‌کنندگان آزمون آیلتس توصیه می‌کنم این است که برای هر سؤال در زمان تمرین حداقل ۷ پاسخ متنوع بیابید به‌بیان‌دیگر هر سؤالی را که تمرینی کنید حداقل مدل جواب مختلف به آن بدهید. یکی از مهم‌ترین نتایج این تمرین فارغ از اینکه باعث مرور لغات و ساختارهای گرامری مختلف می شود، این است که قدرت خلاقیت و ایده پردازی شما برای پاسخ به سؤالات زیاد شده و باعث می‌شود که زمان امتحان پاسخ های زیاد و متنوعی برای همه‌ی سؤالات داشته باشید.

نکته‌ای که در مورد سؤالات وجود دارد این است که ممتحن آزمون آیلتس دارای سؤالاتی است که از طرف موسسه آیلتس به او داده می‌شود و ممتحن هیچ سؤالی را شخصاً نمی‌پرسد بلکه سؤال پرسیده شده باید در مجموعه‌ی سؤالات ممتحن وجود داشته باشد.

نکته: بازهم یادآوری می‌کنم که سعی کنید که سؤالات را با همان کلماتی که در صورت سؤال هستند پاسخ ندهید.


یک نکته‌ی جالب این است که پاسخ خود را با تکرار سؤال شروع نکنید چون‌که ممتحن می‌خواهد که مهارت زبانی شمارا بسنجد نه مهارت و حافظه شمارا در تکرار کلمات گفته‌شده در صورت سؤال!

در ادامه چند نمونه سؤال را باهم بررسی کنیم:

What’s your name? Answer: My full name is Mahdi Samadipour.

مشکل این پاسخ چیست؟

آفرین! درست حدس زدید دقیقاً کلمات صورت سؤال در پاسخ تکرار شده است که به این مسئله تکرار سؤال می‌گوییم. حداقل می‌توانیم پاسخ دهیم: I’m Mahdi Samadipour یا مثلاً

 My parents named me Mahdi Samadipour when I was born. They chose the name because it was the name of my great-grandfather who was a very famous man in teaching field.

توجه: صرفاً برای سؤال What’s your name? روند گفته‌شده را توصیه نمی‌کنیم و بهتر است که اسم خود را سریع‌تر به ممتحن ئ خیلی کوتاه بگوییم. در قالب یک جمله!

Tell me about the country you are from?

یک جواب ساده و نامناسب چه خواهد بود؟ درست حدس زدید! I am from Iran.

یک جواب مناسب چه خواهد بود؟

There are many wonderful countries around the world. I think my country, Iran, is one of the best around. As you may know, Iran is located in Asia, I would say Middle East

 

جواب سؤال را بدهید و سپس پاسخ خود را بسط و گسترش دهید.

 

Tell me about your house!

Well, currently I am living with a host family in Tehran! And if I were to describe the house I would definitely say that it is a beautiful three story brick house located on the west of the city the house is really well designed and it has everything that a person can need to really study and relax there in Tehran!

The house has five bedrooms a kitchen a living room a dining room and abasement that is well designed with games and activities for everyone.

 

 Do you like to write emails?

 نگویید!           : Yes, I like to write emails!

Be direct and the extend 

I probably compose about ten to fifteen emails every day. So I would definitely say that I enjoy that aspect of writing emails to people. I think that when I write an email it conveys my complete thought and also it gives a chance for the person to respond to me in their own time.

جواب کاملاً مستقیم است و سؤال را تکرار نکردیم
 

Do you like fashionable things?

شما باید نشان دهید که توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی رادارید و توانایی این رادارید که به سؤالات پاسخ دهید و پاسخ‌های خود را بسط دهید.

 

When I was much younger I did not appreciate fashion very much but now I enjoy all of the latest fashion in terms of clothes, magazines and also music.

 

 

یک ویژگی این پاسخ این است که از ساختارهای پیچیده استفاده کرده‌ایم و جمله را با کلمه‌ی When شروع کرده‌ایم.

 Do you dress differently on weekdays and weekends?

 یک جواب ساده‌ی تکراری ندهید! قبل از اینکه این پاسخ را بخوانید سعی کنید که خود شما سؤال را دو مدل مختلف جواب بدهید.

The weekend then the weekdays are totally separate from me and treat them very differently. During the week i would very often ware business clothes which means that will have on long button up shirt and slacks. However on the weekend you may find me in shorts sandals and a t-shirt heads out of the beach. So I would definitely say if someone were to see me they would see two different people

 

Answer Extend Explain

یک نکته‌ی مهم دیگری زا که باید همیشه مدنظر داشته باشید این است که از موضوع خارج نشوید به قول ما مدرس‌های آیلتس Off- topic نشوید. در یک فایل آموزشی که چند وقت پیش داشتم نگاه می‌کردم اصطلاح بسیار جالبی برای این مسئله بیان‌شده بود

Do Not Go Outside the Box of the Question

 

مثلاً اگر پرسیدند Do you like fashion things? در مورد طراح لباس و مُد موردعلاقه خودتان صحبت نکنید!

حالا از شما می‌خواهم که سؤالات زیر را به روشی که در بالا توضیح داده شد تمرین کنید و فراموش نکنید که برای هر سؤال ۷ جواب مختلف بدهید تا قدرت ایده پردازی شما به‌شدت افزایش پیدا کند.[/av_textblock][/av_one_full]

 

Answer and Extend your Answer!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonزنگ بزن سوالت رو بپرس